Charlotte Dravet 1978-ban írta le a később róla elnevezett, súlyos csecsemőkori myoclonus epilepszia (severe myoclonic epilepsy in infancy, SMEI) néven is ismert szindrómát.
A Dravet-szindrómát az addig minden szempontból jól fejlődő csecsemő esetében az első életévben fellépő, eleinte többnyire lázas, majd láztalan, elhúzódó, generalizált vagy féloldali, általában változó oldali (az oldal az egyes rohamok között vagy egy roham lefolyása során is változhat), clonusos vagy tónusos-clonusos rohamok, valamint a „falsely generalized” rohamok jellemzik, amelyekhez később, többnyire a második életévben, myoclonusok, atípusos absence-ok, komplex parciális rohamok társulnak.
A második életévben a fejlődés leáll, változó súlyosságú mentális retardáció és magatartászavar alakul ki. A betegek 80%-ában észlelhetők neurológiai tünetek, elsősorban ataxia, ritkábban piramisjelek. Az interictalis EEG eleinte normális, később generalizált és multifokális epileptiform jelek jelentkezhetnek, és gyakori a fotoszenzitivitás. A háttértevékenység meglassulhat. A képalkotó vizsgálatok a betegség indulásakor nem mutatnak eltérést.
A betegség hátterében többnyire kimutatható a neuronalis feszültségfüggő nátriumcsatorna alfa-alegységét kódoló SCN1A gén mutációja. A gén a 2q24 kromoszómalocuson helyezkedik el, 26 exont tartalmaz. Eddig 100-nál több mutációját írták le, ezek 90%-át újonnan, de minél több közlemény jelenik meg, annál inkább jelentkeznek ismétlődések.
Sokféle roham létezik. Ezek előfordulhatnak egyenként vagy keveredve egymással. A Dravet-szindrómára jellemző, hogy a rohamokat gyakran nem lehet egyértelműen meghatározni.
Ezért elsősorban nem az a fontos, hogy a szülők minden rohamot helyesen be tudjanak sorolni vagy megnevezni, hanem az, hogy minden rohamot alaposan megfigyeljenek.
Ezekre a kérdésekre kell válaszolnia a neurológusnak egy roham után:
A roham időtartama percekben
Mikor és milyen adagban adták be a gyógyszert?
Tudat: tiszta, lelassult vagy hiányzik
Izomtónus: görcsös, laza vagy ritmikusan vagy nem ritmikusan rángatózó
Mely izomcsoportok érintettek és hogyan? Az izomcsoportok esetleg különböző ritmusban rángatóznak? Változott a görcs az idő múlásával? ha lehet, készíts videófelvételt a görcs alatt
A rohamok pontos leírásának előnye, hogy a neurológus jobb képet kap a rohamokról, és így nagyobb eséllyel talál megfelelő gyógyszert.
Általában az első roham a 12 hónapos életkor előtt következik be. Ez egy klónusos (rángásos) roham , ami eléggé hosszan tart. Lehet a kezdetektől generalizált (a test mindkét oldalát ugyanabban az időben érinti) vagy lehet hemi-klónusos (csak a test egyik oldalát érinti).
Amikor a roham féloldali rángásos (hemi-klónusos), átterjedhet a test másik oldalára is. és így generalizálttá (általánosulttá) is válhat.
Amikor a roham meghaladja a 30 percet, azt status epilepticus –nak (epilepsziás státusz-nak) nevezzük.
Az orvosi vizsgálatok eredményei, beleértve az EEG felvételeket, kezdetben általában normálisak. Az első eseményt követően napokon, heteken vagy hónapokon belül a rohamok visszatérnek és ismétlődővé válnak.
12 és 18 hónapos kor között 1 a klónusos (rángásos) rohamok gyakoribbak, de rövidebbek.
1 és 5 éves kor között más típusú rohamok jelennek meg. Gyermeke rohamai bármikor jelentkezhetnek, nappal vagy éjszaka. Ezek lehetnek hosszan tartóak és kialakulhat status epilepticus is, mely néha intenzív osztályon való kezelést igényel.
A Dravet-szindrómában szenvedő gyermekek gyakran további tünetektől is szenvednek, amelyek megfelelő kezelést igényelnek. Nem minden tünet jelentkezik minden gyermeknél, vagy súlyossága nagyon eltérő lehet.
A SUDEP a „Sudden Unexpected Death in Epilepsy” kifejezés rövidítése. Tehát ez az epilepsziás betegek hirtelen és váratlan halála.
Ez a terület jelenleg is kutatás alatt áll, a háttérben neurológiai, szív- és érrendszeri zavarokat feltételeznek, ez utóbbi mögött egy olyan genetikai mutáció állhat, amely szabálytalan szívverést eredményez és így okozza a hirtelen halált. A SUDEP-re leginkább hajlamosító tényező lehet az epilepszia súlyossági faktora, főként ha felnőttkorban a generalizált tónusos-clonusos rohamok jellemzik, a gyógyszerrezisztencia, az antiepileptikus politerápia és a gyakori gyógyszermódosítások. Az esetek 58 százalékában a SUDEP alvás során következett be. A hirtelen halál 20-24-szer gyakrabban fordul elő az epilepsziában szenvedők körében, mint az átlagnépességben.